Ortodonti

Isırmanız veya dişlerinizin aralığı ile ilgili sorunlarınız varsa, profesyonel ortodontik diş bakımına ihtiyacınız olacaktır. Ortodonti, diş ve çene anomalileri ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Dişli, çarpık dişler, aşırı kapanışlı dişler, açık kapanışlı dişler ortodonti ile tedavi edilebilir. Kablosuz ortodonti (invisalign) ile tel kullanılmadan da ortodontik tedaviler yapılabilmektedir. Bazı tedavilerde dişlerin iç kısmına da (incognito) teller takılabilir.

Tüm Sorularınız İçin Ücretsiz Danışın...

7/24 DESTEK HATTI

INTERNATIONAL Plus

Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz

hs-21.jpghs22.jpg

Çapraz dişler hem estetik hem de fonksiyonel bozukluklara neden olur

  • Ağız hijyenini sağlamak daha zor hale gelir.
  • Dişlerin düzgün temizlenememesi nedeniyle diş eti hastalıkları ve çürükler oluşur.
  • Çene eklemi rahatsızlığına neden olabilir (tek diş veya dengesiz kuvvetler nedeniyle)
  • Şaşkınlık hasta için estetik bir sorundur.

Ortodontik tedavi ile ilgili diş bozukluklarının çeşitleri

Overbite: Overbite, üst ön dişlerinizin alt ön dişlerinizle üst üste gelmesidir.

Underbite: Alt dişler çok önde veya üst dişler çok arkada

Çapraz kapanış: Dişlerinizin hizalanma şeklini etkileyen bir diş bozukluğudur. Çapraz ısırık almanın en önemli özelliği, ağzınız kapalıyken veya dinlenirken üst dişlerin alt dişlerinizin arkasına sığmasıdır.

Açık kapanış: Ağzınız kapalıyken üst ve alt dişleriniz birbirine değmiyorsa, diş hekiminiz buna açık kapanış adını verir.

Yanlış Orta Hat: Üst ön dişlerinizin ortası ile alt ön dişlerinizin ortası aynı hizada olmadığında

Boşluk: Eksik dişler veya ağzı “doldurmayan” dişler nedeniyle dişler arasındaki boşluklar ve alanlar

Çapraz Dişler: Çenenizde dişlerinizin normal şekilde oturması için yeterli boş alan kalmadığında, dişleriniz bir araya gelebilir, çaprazlanabilir ve bükülebilir.

Videoyu oynat

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Tedavi yaşı da kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden tedavi süresi de sorunun niteliğine göre değişiklik göstermektedir. En kısa tedavi süresi 6 aydır. 1-2 yıl süren tedaviler çoğunluktadır.

En İyi ortodontik tedavi nedir?

Invisalign (Kablosuz ortodonti)

Ortodontik diş teli kullanmadan özel şeffaf plaklar yardımıyla ortodontik tedavi mümkündür. Her hastanın kendi dişlerine uygun şeffaf plaklar ile gerçekleştirilen bu tedavi ile diş teli kullanmanıza gerek kalmaz, etkili ve neredeyse görünmez bir estetik algısı sağlanır.

Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, dişlerinize uygun hale getirilmiş şeffaf plaklar (alignerlar) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan kablosuz ortodontik tedavidir. Kablosuz ortodontik tedavi sunan invisalign’ın tercih edilmesinin en önemli nedeni dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi görüp görmediğinizin belli olmamasıdır.

Doktorunuz ağzınızın ölçüsünü alacak ve bu ölçümler CAD-CAM sistemi adı verilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Şeffaf plak, 0,05 mm’lik her harekete göre üretilmektedir. Invisalign plaklarınız, ağzınızın 3 boyutlu taranmasından 1,5 ay sonra International Plus’a ulaşır.

Invisalign plakları, dişlerin hareket ettirileceği pozisyona göre seri olarak üretilmektedir. Her plaka 0,05 mm hareket yaratır. Plakalar 15 gün yapıştırılır ve ardından diğer plakaya geçilir. Birçok durumda uygulansa da sizin için doğru olup olmadığına diş hekiminiz karar vermelidir.

 

Görünmez diş telleri

Gelişen teknoloji sayesinde gri renkli metal braketler ve teller yerini şeffaf ve görünür braketlere bırakmıştır. Böylece hastalar herhangi bir estetik kaygı duymadan tedavilerini tamamlayabilirler.

Avrupa'nın Bir Numarası

INTERNATIONAL PLUS

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) sırasında nelere dikkat edilmelidir?

İmplant Ameliyatı Öncesi Profesyonel İmplant Cerrahisi Diş Hekimimiz dişleri dikkatli bir şekilde muayene edecektir. X-RAY taraması ile doktor diş etini, sinirleri ve dolayısıyla çene yapısını inceler. Muayenede yeterli kemik saptanamazsa, ek işlemlerle kemik alt yapısı oluşturulduktan sonra ilk önce implantlar yerleştirilebilir. Ardından operasyona başlayacaksınız. Diş çekimi sonrası aynı gün içinde veya daha sonra ameliyat olmak mümkündür. Ayrıca sigara içmek operasyonu olumsuz etkiler, hasta operasyon öncesi ve sonrası sigarayı bırakmalıdır.

Profesyonel bir ortodontist ile diş hekimi arasındaki fark nedir?

Ortodontistler ve diş hekimleri, hastalara diş sağlığı konusunda yardımcı olurlar, ancak farklı şekillerde. Diş hekimliği dişler, diş eti, sinirler ve çene ile ilgilenen uzmandır; ortodonti ise diş hekimliğinde ısırmaları, oklüzyonu, dişlerinizin aralığını ve düzgünlüğünü düzeltmeye odaklanan bir uzmanlık olabilir.

Bir ortodontist, diş hekimliği uzmanlığı olarak ek eğitime ihtiyaç duyar; durum, cerrah olmak için ek eğitim alan bir doktora benzer. International Plus’a diş tedaviniz için profesyonel ortodontistimiz bulunmaktadır.

Tüm Sorularınız İçin Ücretsiz Danışın...

7/24 DESTEK HATTI

INTERNATIONAL Plus

Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşın

Her yaş grubundaki hastaya ortodontik tedavi (diş teli veya invisalign) uygulanabilir.

Günde ortalama 20 saat şeffaf plaklar takmalısınız. Sadece yemek yerken çıkarmanız önerilir. Bunun dışında çok önemli bir toplantı gibi maksimum 1-2 saat dışarı çıkabilirsiniz.

Invisalign ağzınızda neredeyse görünmezdir ve tedavi süresince dilediğiniz gibi gülümsemeye devam edebilirsiniz.

Kişiye özel tasarlanmış ortodontik tedavi incognito, dişlerin iç kısmına yapıştırılır ve dışarıdan görünmeyen bu diş telleri ile dişleriniz hizalanır.

Hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna Profesyonel Ortodontistiniz karar vermelidir.